W dniach 4-6.07.2012 w ramach Wiejskiego Inkubatora Ekonomii Społecznej odbyła się wizyta studyjna przedstawicieli pięciu wsi gminy Przasnysz w wioskach tematycznych w województwie warmińsko–mazurskim. 

Na początku warto przypomnieć, że od początku roku pięć społeczności gminy Przasnysz (Leszno, Mchowo, Dobrzankowo, Bartniki oraz  Bogate) ożywia swoje wsie aktywizując mieszkańców wokół ekonomii społecznej. Dlatego w każdej z wyżej wymienionych społeczności biorących udział w projekcie OWIES, powstaje Plan Rozwoju Wsi, w którym mieszkańcy planują rozwinięcie aktywności społecznej i ekonomicznej swojej wspólnoty. Aktualnie tworzą stowarzyszenia, dzięki którym działania liderów nabiorą jeszcze większego rozpędu, a same wsie wzmocnią swój kapitał ekonomiczny jak również społeczny. Jeżeli jesteś mieszkańcem z wyżej wymienionych wsi i chciałbyś/ chciałabyś się przyłączyć do działań to zapraszamy!

Wizyta mieszkańców wsi Leszno, Mchowo, Bartniki, Bogate i Dobrzankowo w czterech wsiach tematycznych na Warmii i mazurach miała jeden główny cel – poszukiwanie najefektywniejszych sposobów, pomysłów, inspiracji budowania silnej wspólnoty mieszkańców poprzez ekonomię społeczną. W ciągu trzech dni odwiedziliśmy:

Aniołowo – wieś której głównym tematem przewodnim atrakcji turystycznych są anioły, wytwarzane przez gości w trakcie przeróżnych warsztatów organizowanych przez mieszkańców wsi. Stowarzyszenie mieszkańców buduje wspólnotę poprzez pozyskiwanie środków na rozwój wsi – odbudowywanie miejsc wspólnotowych (plac ze sceną, świetlica, szkoła społeczna) jak i budowanie więzi pomiędzy mieszkańcami organizując w tych miejscach spotkania edukacyjne, spotkania wokół tradycji i kultury w których uczestniczą zarówno starsi jak i młodsi.

W Jędrychowie wsi o temacie „Jak u babci”,  mieliśmy okazję zobaczyć jak mieszkańcy wsi wspólnie pracują w remizie organizując atrakcyjne warsztaty związane z tworzeniem zabawek według dawnych sposobów (szycie ręczne, siano, wiklina). Mieszkańcy wspierani są przez partnerstwo „Miejsca z Duszą – Partnerstwo Miejscowości Tematycznych Warmii i Mazur”, które połączyło wszystkie wsie tematyczne z tego regionu, dzięki czemu działania mają wsparcie z zewnątrz. Świetny przykład na to jak współpraca z innymi wsiami może przynieść korzyść wszystkim.

Po drodze wstąpiliśmy do Wielkiego Wierzna, wsi „Rodzinnej”, gdzie gospodarstwo posiadające stadninę koni rozpoczyna aktywizację wsi poprzez zapraszanie turystów do korzystania z ich atrakcji, gdyż oprócz koni w gospodarstwie, turyści mogą korzystać z różnych form zabaw takich jak konkurencja rzucania podkową, układania bierek gigantów, robienie gigantycznych baniek mydlanych czy też zabawa z latającymi talerzami – te atrakcje sprawiają ze nawet osoby dorosłe mogą poczuć się jak dzieci.

Kolejną wsią, była „Wioska dzieci” Pogrodzie, w której mogliśmy spotkać się z przedstawicielami stowarzyszenia „Pogrodzie dla przyszłości” i obejrzeć prezentacje dotyczące miejscowości, zasobów, inspiracji i sposobów na pokonanie trudności jakie napotkała organizacja i wioska podczas procesu stawania się Miejscowością Tematyczną. Mogliśmy również wziąć udział w grze terenowej „Rodzinny Album Pogrodzia”, dzięki której poznaliśmy ciekawą i niecodzienną historią Pogrodzia,  biorąc udział w terenowej rywalizacji drużynowej. Na trasie trzeba było opanować kilka niezwykle przydatnych umiejętności, wykazać się jako mistrz zagadek i pokierować działaniami swojej drużyny.

W taki oto sposób Podgrodzianie poznają turystów ze swoją wsią i bogactwem jej historii, przyrody oraz aktywnych mieszkańców. Mieszkańcy Pogrodzia również poprzez stowarzyszenie wspierają swoją wieś tworząc miejsca spotkań np. świetlice, plac jak również pomagając mieszkańcom w rozwoju ich pasji i zainteresowań.

Na końcu odwiedziliśmy wieś Suchacz  – wioskę kaperską, gdzie „W poszukiwaniu pirackiego skarbu…” grę terenową mogliśmy poznać historię Suchacza. Gra polega na  wcieleniu  się w rolę poszukiwaczy skarbu. Miejscowość zamienia się wówczas w planszę do gry, a uczestnicy i prowadzący stają się aktorami. Dzięki odpowiedniej charakteryzacji i rekwizytom (stworzonym przez mieszkańców Suchacza) gracze mogą przenieść się do pirackiego świata. Uczestnicy otrzymują mapę skarbu, która pomoże dotrzeć do poszczególnych osób i zebrać wskazówki potrzebne do jego znalezienia. Samą grę prowadzą młodzi ludzie, którzy opowiadają historię i pilnują bezpieczeństwa uczestników gry oraz przedstawiciele koła gospodyń, stowarzyszenia mieszkańców. Dzięki tej wizycie mogliśmy się przekonać jak dzięki organizowaniu atrakcji turystycznych współpracują wszystkie organizacje ze wsi, które mogą zarobić pieniądze na działania dla mieszkańców.

Cała wizyta dla uczestników była bardzo wartościowa, każdy z reprezentantów poszczególnych wsi, znalazł dla swojej społeczności wiele pomysłów na dalsze działania. Już na miejscu wielu uczestników deklarowało, że po powrocie zacznie niektóre pomysły wdrażać w życie i zachęcać innych mieszkańców do włączania się w działania na rzecz swojej wsi – dlatego drodzy mieszkańcy serdecznie Was zapraszamy do przyłączenia się do działań, bo razem możemy więcej!

Staśka Retmaniak 

Komentowanie zostało zamknięte.